دوشنبه 29 مهر 1398
نماینده عالی دولت در شفت :

شهرستان شفت ویترین تمام ظرفیت های کشاورزی و گردشگری گیلان است

نسخه چاپی ایجاد : ‎1398/03/27 13:53 بازدید: 231

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرمانداری شفت ، فرماندار شفت همزمان با فرارسیدن هفته جهاد کشاورزی با کارکنان این مجموعه در این شهرستان دیدار و گفتگو نمود .
محمدرضا محسنی در این نشست با اشاره به اینکه اقیلم و جغرافیای گیلان فرصت های ویژه ای را در حوزه کشاورزی و گردشگری فراهم نموده که برخی از آن ها به ثمر نشسته و برخی نیز نیازمند اهتمام بیشتری است افزود : تحقق منویات مقام معظم رهبری و راهبرهای های دولت در راستای تحقق رونق تولید و افزایش درآمدها روستاییان نیازمند بسترسازی است.
فرماندار شفت با بیان اینکه بالغ بر 75 درصد مردم این شهرستان در روستاها سکونت دارند و شغل بیشتر آنان کشاورزی و دامداری است افزود : افزایش تولید محصولات کشاورزی و توسعه گردشگری یکی از راهبردهای این شهرستان برای رشد و شکوفایی است .
وی با اشاره به اینکه در سال گذشته از 68 هزار تن شلتوک برنج بالغ بر 41 هزار و 100 تن برنج سفید در شفت تولید شد افزود : از 76 واحد شالیکوبی فعال در این شهرستان 27 واحد در دولت یازدهم و دوازدهم نوسازی شد .
نماینده عالی دولت در شفت با بیان اینکه 2هزار 200 هکتار باغ چای در این شهرستان وجود دارد که سالانه 7 هزار تن برگ سبز چای در آن تولید و در 6 کارخانه فراوری و سپس به بازار عرضه می گردد افزود : با توجه به شرایط مناسب آب و هوایی و بسترساز ی مناسب پیش بینی می شود در سال 98 تولید این محصول 20 درصد افزایش یابد .
محسنی با اشاره به اینکه در سال جاری بالغ بر 30 تن گل محمدی توسط کشاورزان شهرستان شفت تولید و 3هزار لیتر گلاب با کیفیت از آن استحصال شد افزود : جهاد کشاورزی باید با برنامه ریزی سطح زیر کشت گل محمدی را از 6 هکتار کنونی به 15 هکتار در سال 99 برساند .
وی در ادامه با اشاره به اینکه هماهنگی های لازم با صندوق کارآفرینی امید برای اعطای تسهیلات در راستای توسعه پرورش گل محمدی و گلاب گیری در سطح شهرستان انجام شده است افزود : دستگا ه های ذیربط با همکاری دهیاری ها کاشت بوته گل محمدی در حاشیه آببندان را پیگیری نمایند .
فرماندار شفت با بیان اینکه وجود 51 واحد مرغداری و تولید 7هزار تن گوشت سفید در این شهرستان فرصتی مغتنم برای حضور سرمایه گذاران در حوزه فراوری این محصول راهبردی است افزود : تولید سالانه 2 هزار 200 تن گوشت قرمز و 12 هزار و 500 تن شیر خام و همچنین 341 تن عسل از دیگر ظرفیت های اقتصادی این شهرستان است .
وی در ادامه با اشاره به اینکه از یک مزرعه پروش ماهیان خاویاری در شفت بالغ بر 10 تن گوشت خاویار و یک تن خاویار تولید می شود اذعان داشت : وجود 10 مزرعه ماهیان سردآبی با تولید سالانه 85 تن و 823 پهنه استخر ماهیان گرم آبی بخشی از ظرفیت های این شهرستان در حوزه شیلات است.
محسنی با اشاره به اینکه به همت کشاورزان پرتلاش این شهرستان و بسترسازی های انجام شده پیش بینی می شود میزان تولید پیله ابریشم در سال جاری با افزایش 30 تنی به 125 تن برسد افزود : شفت دومین تولید کننده پیله تر کرم ابریشم در گیلان است .
وی در ادامه با بیان اینکه 55 هکتار باغ کیوی در شفت وجود دارد که بیشتر محصول آن به کشورهای همسایه صادر می شود افزود : تولید 85 تن گوجه سبز در سال و آغاز کشت توت فرنگی ارگانیک در این شهرستان نوید روزهای خوش در سال های آتی را می دهد .
فرماندار شفت در بخش پایانی سخنان خود به ظرفیت های ویژه کشاورزی این شهرستان و وجود 32 هزار هکتار اراضی جنگلی ، 12 هزار هکتار مرتع و جلوه گیری طبیعت بکر و مناطق بسیار زیبای این شهرستان اشاره و تاکید نمود : شهرستان شفت ویترین تمام ظرفیت های کشاورزی و گردشگری گیلان است.
گفتنی است در پایان این نشست از کشاورزان و فعالان عرصه گل محمدی و گلاب گیری گیلده و دست اندرکاران برگزاری جشنواره در این روستا تجلیل شد .

دولت و ملت همدلی و همزبانی